poniedziałek, 4 stycznia 2016

Zofia Kossak - Wspomnienia z Kornwalii 1947-1957

Nowy Rok zastał mnie przy lekturze brytyjskich wspomnień Zofii Kossak. Zresztą - czytam je nadal, zwłaszcza uzupełniające książkę listy do dzieci.
Jeśli miałabym podsumować wyspiarskie memuary pisarki jak najkrócej, to jest to książka ze spiłowanymi kantami. Przygotowywana do publikacji w PRL dystansuje się od spraw trudnych w życiu pisarki, od kulis jej pobytu w Zjednoczonym Królestwie (choćby od problemów zdrowotnych męża), mamy za to wiele (zresztą urokliwych) historyjek z życia zwierząt, na czele z ukochanymi owcami, których psychologią jest wyraźnie zafascynowana oraz wiele ciekawostek z życia kornwalijskich farmerów. A ponieważ książka miała być opublikowana w gomułkowskiej PRL, autorka co chwila podkreśla dystans małżeństwa Kossak - Szatkowskich do polskiego środowiska emigracyjnego i wbija liczne szpileczki co bardziej znanym jej przedstawicielom.
Powtarzający się motyw to cierpienie, że swoją praca wraz z mężem budują Anglię, nie Polskę, wreszcie, że tyrając na farmie marnuje czas, który mogłaby poświęcić na pisanie książek. Jest tu trochę podlizywania się czynnikom opiniotwórczym w PRL, ale w jednym pisarka była szczera. Dylemat, czy lepszy na wolności kąsek byle jaki, czy w niewoli przysmaki rozstrzygnęła chyba pasja pisarska, którą na obczyźnie mogła realizować w sposób niedostateczny.

14 komentarzy:

 1. Izo jak wspaniale, że wróciłas do pisania! Już się zastanawiałam czy porzuciłaś bloga. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest tak łatwo porzucić bloga, chwila nieuwagi i znowu człowiek zaczyna pisać. Wszystkiego dobrego:).

   Usuń
 2. I ja się cieszę, że wracasz, może nowy rok przyniesie liczne powroty do blogowania:) Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gosiu, a ja życzę, żeby Nowy Rok u Ciebie okazał się łaskawszy od poprzedniego. Bo zaglądam na bloga i widzę, że poprzedni chyba za bardzo nie rozpieszczał...

   Usuń
 3. Z wiadomych względów zelektryzował mnie tytuł :P Od razu poleciałam przeczytać!
  Widzę, że próbujesz wrócić jak ja, więc życzę nam powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie próbuję, tak wyszło. Ale mam nadzieję, że może się uda trochę zreanimować to blogowe truchło.
   Co do tytułu, to faktycznie fajnei wyszło - uderz w stół...

   Usuń
  2. No pięknie, jestem nożycami :O
   Jakie truchło, nadal jędrne i interesujące!

   Usuń
 4. Miło Cię Izo znów czytać.....
  To ciekawe, że właśnie w Kornwalię wybierali polscy emigranci powojenni.

  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze względów ekonomicznyc były te wybory. ale wyglada na to, że nieźle zdziadzieliśmy. Kiedyś polski emigrant, w sumie bez grosza, mógł sobie kupić wyspę, współcześni co najwyżej kupują na wyspach klaustrofobiczne segmenty wielkości schowka na szczotki...
   Najlepszego:).

   Usuń
 5. No, bym poczytała, co tam Kossak w Anglii robiła...
  Miło Cię tu widzieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jak to co, karmiła owce. I próbowała pisać, ale jak na jej normalne moce przerobowe, to faktycznie szło jej słabo.
   Dzięki:). I nawzajem:).

   Usuń
 6. "Wspomnienia z Kornwalii" czytałem w tamtym roku. Nie mogłem odpuścić ze względu na autorkę :) Przyznam, że nie ujęły mnie szczególnie. Zofię Kossak stać było na zdecydowanie ciekawsze i bardziej treściwe wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Easy "water hack" burns 2 lbs OVERNIGHT

  More than 160 000 women and men are trying a simple and SECRET "water hack" to lose 1-2lbs each and every night in their sleep.

  It is proven and it works with anybody.

  This is how you can do it yourself:

  1) Go grab a clear glass and fill it up with water half the way

  2) Now follow this weight losing hack

  and be 1-2lbs skinnier as soon as tomorrow!

  OdpowiedzUsuń