piątek, 20 lutego 2015

Moje trzy żony - Roger Vadim

Roger Vadim (tak naprawdę Wadim Plemiannikow) urodził się w 1928 roku, w rodzinie rosyjsko- francuskiej. Ojciec był białym emigrantem (rzekomo także arystokratą i potomkiem Czyngis Chana), który jakoś potrafił wkręcić się do francuskiej służby dyplomatycznej, matka zaś - feministką z silnym dążeniem do niezależności. Przydało się ono, gdy papa Plemiannikow przedwcześnie opuścił ten padół, a jej przyszło zdobywać środki na utrzymanie dwójki dzieci. w sposób często oryginalny, prowadziła na przykład schronisko młodzieżowe w górach.
Młody Vadim dorastał w przekonaniu, że nic nie jest dane na zawsze, okazje trzeba łapać w lot, a poza tym ... raz się żyje. Łapał więc kolejne promocje zawodowe i życiowe. Gdy czyta się jego notkę w wikipedii nie wiadomo, która część jest bardziej rozbudowana: zawodowa czy prywatna (5 żon i 5 wielotetnich partnerek, zazwyczaj sławnych).
Potrafił też budować swoją legendę. Tekst o Czyngis Chanie sprzedał rodzicom Brigitte Bardot, gdy jako dwudziestoparoletni asystent reżysera chciał uzyskać ich zgodę na "legalne" spotkania z piętnastolatką, z która już wtedy zresztą ukradkiem sypiał.
Klejnotem w koronie jego legendy był jednak to, ze on, tymi ręcami odkrył i wylansował trzy megagwiazdy - Bardot, Deneuve i Fondę. Przesada, choć nie oznacza to, że nie próbował.
Co do Bardot - zgoda. Była adeptka baletu i okazjonalną modelką. Już jako żona Vadima zaczęła grać w filmach. Jej pierwszy wielki przebój (film Vadima) "I Bóg stworzył kobietę", de facto zakończył ich związek.
Catherine Deneuve - zaczęła spotykać się z Vadimem (wówczas 35-letnim), jako 17-latka. Pochodziła z filmowej rodziny - aktorką była już jej siostra (przedcześnie zmarła Francoise Dorleac) i matka. Ojciec zarabiał na życie jako producent filmowy. Owszem, zaczynała grać pod skrzydłami Vadima, tyle, że ich wspólne filmy zrobiły klapę.
Jane Fonda – nie wiadomo, czy córce hollywoodzkiej legendy – Henry'ego Fondy, potrzebny był do czegokolwiek europejski reżyser. Zwłaszcza, że własną pozycję budowała krok po kroku i nie tylko na polu aktorskim, lecz i politycznym.
Tak więc z tą legendą star-makera to lekka przesada. Nie zmienia to faktu, ze z wszystkimi tymi trzema paniami był w dość długich związkach, z dwoma z nich miał dzieci (z Bardotką, wyprzedzając o kilkadziesiąt lat trendy, wychowali wspólnie jedynie psa). Towarzystwo brylujące w tej chwili na portalach pudelkopodobnych w kraju i za granicą może mu jedynie pozazdrościć wyników, wiedząc, że nigdy podobnych nawet nie osiągnie. Nie te czasy i nie takie gwiazdy.
Wracając do książki - czy warto brać się za lekturę?
Jak najbardziej: po pierwsze: przenosimy się do złotej ery kina, gdy królowaly tam kobiety z biglem, a nie jakaś tam wyłupiastooka Reese Witherspoon.
Po drugie Vadim (czy też jego ghostwriter) całkiem sprawnie posługuje się piórem i ma niezłą pamięć do szczegółów.
Po trzecie: szczerość - reżyser bynajmniej się nie wybiela i nie udaje np. monogamisty seryjnego. Fakt, nie mam w nim specjalnego poczucia winy, że może późniejsze problemy Bardotki z facetami to częściowo jego zasługa. Albo, że do rozwodu z Fondą przyczynił się fakt, że zmuszał ją do brania udziału w zamianie żon z Denisem Hopperem i udziałem w licznych wielokątach. Ale przynajmniej tych faktów nie ukrywa a wnioski można sobie wyciągnąć samemu.

Podsumowując - ja tam polecam. Lepsze to, niż czytanie o jakimś wymyślonym Greyu, a przynajmniej nie ma pentyliona niezdarnych opisów szczegółów anatomicznych.

Uwaga: na nieco bardziej szczegółówe omówienie ploteczek z książki i garść zdjęć zapraszam tutaj:

Zdjęcie: amazon.de


14 komentarzy:

 1. pj, chyba znalzłyby się lepsze przykłady 'gwiazd' niż Reese:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Olu, po długim namyśle z gwiazd nie starszych od nas przyszła mi do głowy tylko Keira Knightley. Reszta z w miarę rozpoznawalnymi (dla mnie ) to przecież baby pod 50-tkę przecież.

   Usuń
 2. Czy Ty to przeczytałaś po niemiecku czy tylko zdjęcie ichniejsze?
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Jakbyś chciała poćwiczyć język, chętnie podzielę się tym dziełem:).

   Usuń
  2. O kochana, poćwiczyć TEN język to ja mogę jedynie na poziomie A1 (jeśli nie A0)...
   :)

   Usuń
  3. Nie znam się na tych nowoczesnych oznaczeniach literowych:). I kojarzę, że niemiecki to akurat niekoniecznie Twoja specjalność, ale ponieważ idziesz jak burza przez te języki, to myślałąm, że może coś się tu zmieniło:).

   Usuń
 3. Uroczy tekst...chętnie bym przeczytała / oczywiście nie po niemiecku/, bo przecież to moja młodość a czytając "Film" i "Ekran" od najmłodszych lat wychowałam się po trosze na ploteczkach z wielkiego filmowego świata jako wielka fanka filmu, kina i muzyki. Vadim i jego kolejne żony również były w kręgu moich zainteresowań...nie wiedziałam jedynie, że był pół krwi Rosjaninem...dynamit wyszedł w tej krzyżówce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu,
   faktycznie z krzyżówki wyszedł dynamit, ale o dziwo - z tymi najpiękniejszymi kobietami świata, miał raczej mało atrakcyjne dzieci (przynajmniej dziewczyny). Domniemane geny Czyngis Chana najwyraźniej przemogły wszystko.
   Po polsku też te wspomnienia byly wydane, także jakby Ci się przyplątały, to polecam:).

   Usuń
  2. Muszę pokukać w internecie za latoroślami, bo ich już nie znam....
   A i za książką się rozejrzę, bo to kawał historii kina , mi współczesnej.....
   A co do urody, czasem tak bywa, że z atrakcyjnych rodziców potomkowie są tacy sobie...ale to taka kompilacja genów, że nie wiadomo, które się dostanie w prezencie....

   Usuń
  3. Natanno - moje poszukiwania były w sumie dosć zabawne - google od razu podpowiada powiązane osoby i wychodzi na to, że dzięki działalności Vadima show business europejski i amerykański jest ze sobą w znacznym stopniu spowinowacony.

   Usuń
  4. A mnie się niestety nie udało dotrzeć do ani jednego potomka....

   Usuń
  5. http://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Vadim

   Można zacząć tu. Nathalie, Vanessa i Christian maja swoje biogramy.

   To są Vanessa i Nathalie razem: http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/vanessa-vadim-and-half-sister-nathalie-vadim-arrive-for-news-photo/139056159

   Usuń