piątek, 5 kwietnia 2013

"Takie buty z cholewami" - Szewach Weiss

Szewach Weiss znany jest w Polsce przede wszystkim jako były ambasador Izraela. Mimo, że był nim tylko przez 3 lata (2000-2003), pozostał do dziś aktywny na polskiej scenie medialnej i naukowej. Politycznej zresztą pewnie trochę też – przynajmniej, jeśli chodzi o politykę międzynarodową.

Wcześniej, w Izraelu, był przede wszystkim własnie politykiem. Osiągnął na tym polu niemal wszystko (najwyższe stanowiska to przewodniczący Knesetu i wiceprezydent), otarł się nawet o pokojową Nagrodę Nobla (uczestniczył w rozmowach pokojowych z Palestyńczykami (które zaowocowało porozumieniem z Oslo), za które dostali w końcu nagrodę stojący wówczas nieco wyżej w państwowej hierarchii Izraela Icchak Rabin i Szimon Peres. To jednak nie koniec jego aktywności: politolog, wykładowca, sportowiec, trener sportowy, a także autor książek dla dzieci. Szewacha Weissa najwyraźniej rozpierała energia i niechęć do marnowania choćby jednej chwili w życiu.

Skąd się brała możemy chyba wyczytać między wierszami w „Butach z cholewami”. Polityk urodził się w 1935 w Borysławiu i tam też spędził okupację. Ponieważ jego miasto znalazło w 1939 się po radzieckiej stronie granicy, Niemcy wkroczyli tam w czerwcu 1941. Rodzina Weissów przez 29 miesięcy, dzięki pomocy sąsiadów, ukrywała się poza tamtejszym gettem, w warunkach trudnych do zniesienia także fizycznie (w piwnicy, w podwójnej ścianie domu, itd). Szewacha to jednak nie złamało, a w jakiś sposób dało napęd do wykorzystywania wszystkich życiowych możliwości. Gdy w 1946 roku, jako 11 – latek, znalazł się w Izraelu (sam, rodziców zatrzymały w drodze kłopoty zdrowotne ojca), dosłownie rzucił się na zdobywanie wiedzy i doświadczeń życiowych, zwłaszcza na niwie politycznej. Co po latach zaowocowało wielką karierą skromnego chlopaka z Borysławia.

Wywiad – rzeka z Szewachem Weissem jest trochę jak spacer po całym zyciu tego człowieka. A że było to życie niezwykłe i bogate w wydarzenia, czytelnik ma do wyboru wiele ścieżek, które może dokładniej spenetrować i chwilę się na nich zatrzymać. Jest więc ścieżka spraw trudnych, ścieżka spotkań z ciekawymi ludźmi (Irena Sendlerowa, Jan Karski a także Jan Paweł II, który stwierdził, i ż Weiss... mógłby nieco popracować nad swoim językiem polskim. Co zresztą ten ostatni uczynił.), ścieżka muzealna (Weiss, jako były szef Yad Vashem, wręcz tryska pomysłami na uatrakcyjnienie planowanego Muzeum Żydów Polskich) i wiele, wiele innych.

 Ja wybrałam dwie. Pierwszą jest wątek izraelski. Z fascynacją czytałam o organizacji tamtejszego życia społecznego. Szewach Weiss, który trafił do Izraela de facto jako sierota, nie tylko miał zorganizowaną podróż (zresztą, dla ominięcia ograniczeń wizowych, jako przyszywane dziecko innej rodziny). Już w Izraelu, wówczas jeszcze zresztą pod administracją brytyjską, wszechstronnie się nim zaopiekowano. Trafił mianowicie do szkoły-kibucu, która doskonale przygotowywała swoich wychowanków do dorosłego życia. Słowem - pełen komfort i świetna organizacja. Druga ciekawostka: ocaleni z Zagłady, aż do 1962 roku (czyli procesu Eichmanna), wcale nie chwalili się w Izraelu swoją historią i pochodzeniem. Promowany był raczej kult pionierów, przybyłych do Izraela przed wojną, pracy fizycznej, służby wojskowej. Wojenna historia Żydów europejskich kojarzyła się zaś źle – z ofiarą i słabością. Chodziło oczywiści o uformowanie na nowo tożsamości narodowej. Ceną było to, iż wielu ludzi musiało wyprzeć swoją historię... na jakieś kilkanaście lat.

Zainteresowała mnie również „ścieżka” polskich fascynacji byłego ambasadora. Szewach weriss jako dziecko byl dwujęzyczny – posługiwal się jiidisz i polskim. Tego ostatniego nie używał przez 40 lat po przybyciu do Izraela. Nie czuł też żadnej nostalgii za krajem lat dziecinnych. Do czasu – przypadkowa wizyta w Polsce tuz po zakończeniu stanu wojennego, z półlegalnei wyłuzona wizą rumuńską, na nowo aktywowała w jego tożsamości podmoduł polski...

Można by długo jeszcze pisać, ale po co – zainteresowanych zachęcam do sięgnięcia po książkę i przetarcia sobie w niej swoich ścieżek:).

Takie buty z cholewami
Życie, polityka, pasje
Szewach Weiss (w rozmowie z Anną Jarmuziewicz)
Kraków 2012, Wydawnictwo M


Uwaga: z przyczyn technicznych posta publikuję po raz drugi (nie wyświetlał się niektórym użytkownikom).

8 komentarzy:

 1. Jakos niedawno, z tydzien albo dwa tygodnie temu sluchalam niemal godzimnego wywiadu z Weissem w radiowej trojce. Bardzo mi sie podobal, dlatego jestem pewna, ze ksiazka spodobalaby mi sie takze. Trzeba przyznac ze zycie ma bardzo ciekawe i w interesujacy sposob potrafi opowiadac o wielu skomplikowanych kwestiach.
  Przepraszam za brak polskich znakow.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tego CV ma imponujące, a mimo to zero zadęcia. Przynajmniej ja na papierze nie wyczułam.
   P.S. Chętnie pożyczę:).

   Usuń
  2. Też słyszałem wywiad w Trójce. miło się słuchało. Poza tym fajny akcent...

   Usuń
 2. Jak maluchy trochę podrosną, to chętnie. Na razie pomimo szczerych chęci więcej niż jednej książki miesięcznie nie daję rady przeczytać a parę nowych ostatnio dostałam, więc na parę kolejnych miesięcy jestem zaopatrzona ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem:). Czytanie, to czytanie, ale te wizyty na poczcie. W każdym razie jak byś chciała kiedyś, to się polecam:).

   Usuń
 3. Jeśli byłyby problemy ze zdobyciem to i ja ustawię się w kolejkę po pożyczkę. Mam co prawda nieco więcej czasu niż Karolina (brak dzieciaczków- daje nieco luzu), choć nie tyle, ile bym potrzebowała. A po lekturze wywiadów Barbary Łopieńskiej nabrałam ochoty na wywiady z ciekawymi ludźmi. Tyle teraz osób, które chcą mówić nie mając nic do powiedzenia, więc dla odmiany posłuchać (poczytać) kogoś mądrego i nie zadufanego w sobie to czysta przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
 4. Guciamal,
  jakąś pozycję Weissa dopadniesz na pewno. Pewnie wystarczy jedna, gdyż siłą rzeczy będzie się powtarzać.
  W Dedalusie netowym widziałam 2 zbiory felietonów z Wprost i książkę, którą napisał z dominikaninem Tomaszem Dostatnim.
  Sztandarowa jest podobno "Ziemia i chmury".
  Rozejrzyj się, i jak się zdecydujesz, to chętnie wyślę:).
  A co do wyboru lektur - ostatnio też preferuję non fiction, choć nie tylko wywiady.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za polecenia, Już notuję :)

  OdpowiedzUsuń