wtorek, 7 czerwca 2011

Projekt "Kraszewski"


Od jakiegoś czasu na blogach i serwisach książkowych rozkręca się moda na czytanie klasyki. Muszę przyznać, że sama tej modzie uległam i z przyjemnością nadrabiam lekturowe zaległości. Są jednak klasycy równi i równiejsi. Bezapelacyjnie największą popularnością cieszą się Rosjanie. Czasem sięga się po Anglików (to pewnie zasługa wszelkiej maści rankingów klasyki, zestawianych zazwyczaj przez anglojęzyczne instytucje) bądź Francuzów. Z Polaków prym wiodą Sienkiewicz i Prus.
A Kraszewski? Ma opinię wtórnego nudziarza. Trudno powiedzieć czy zasłużoną, gdyż tak naprawdę... nikt go nie czyta.
Pomysł oddzielnego bloga poświęconego twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego powstał, gdy kilka osób spróbowało jednak zmierzyć się z jego powieściami. Okazało się, że Kraszewskiego da się czytać, co więcej, ta lektura dostarcza sporo satysfakcji.
Przy bliższym przyjrzeniu okazuje się zresztą, że wtórność tego pisarza jest mitem - to właśnie inni polscy pozytywiści bez żenady wykorzystywali jego pomysły!

Pozostał jednak problem braku informacji na temat książek JIK. Większość wydań pochodzi z czasów, gdy nie umieszczano notek na okładkach. Brakuje informacji w internecie. Odpowiedzią ma być właśnie ten blog. Zamierzamy się dzielić wrażeniami z lektur, zarówno tych aktualnych, jak i sprzed lat. Sprawdzimy, które książki wciąż warto czytać:).

Nie jest to typowe wyzwanie - każda przeczytana i opisana książka JIK, zwłaszcza taka, o której nie ma wiele informacji jest cenna. Można również wklejać starsze teksty własnego autorstwa. Projekt nie ma również ograniczeń czasowych.

Spróbujmy wspólnie przełamać krzywdzący stereotyp, że Kraszewski jest nudny i nie warto go czytać.
Zapraszam do dołączenia do projektu.
Link TUTAJ.

żródło zdjęcia

24 komentarze:

 1. Brawo, Matko Założycielko:) Tylko jakoś druga Matka się nie odzywa:( 200 recenzji na 200-lecie urodzin Kraszewskiego!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapewne przyjmuje pielgrzymkę chcących poprawić oceny drugoklasistów:).

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam kilka podejść do tego pisarza. Dla mnie jest niestrawny. Może mam kiepski układ trawienny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Aneladgam,
  takimi dowiadczeniami tez możesz się podzielić:).

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja w tym roku sobie założyłam przeczytanie cyklu "Dzieje Polski" Kraszewskiego w kolejności chronologicznej - już kilka tomów "zaliczyłam" - recenzji co prawda nie pisałam, ale może w czasie wakacji coś naskrobię?

  OdpowiedzUsuń
 6. Recenzjie, impresje, wrażenia, każdy tkst się liczy:).
  Leci zaproszenie:).

  OdpowiedzUsuń
 7. całkiem przypadkiem, jako ofiara pomyłki bibliotecznej, zostałam potencjalnym recenzentem:)

  OdpowiedzUsuń
 8. To Ci wyślę zaproszenie, jak dasz radę, to może napiszesz jak wrażenia?:).
  Btw- ja wypożyczyłam "Pamiętnik panicza", zobaczymy, czy linie ekskluzywnych kosmetyków męskich to faktycznie taka nowość:).

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja klasykę zostawiam na wakacje, ważniejsze są zobowiązania recenzenckie względem wydawnictw :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapraszam w każdej chwili:).

  OdpowiedzUsuń
 11. Popieram projekt gorąco! Jutro na mieście poszukam książki dla siebie - ale to będzie plan czytelniczy na urlop, więc wrażenia pod koniec lipca :)

  OdpowiedzUsuń
 12. w liceum przeczytałam całą historię Polski a ostatnio "Jelitę" bo dotyczy protoplasty rodziny Zamoyskich, który wywodził się z moich letniskowych stron-chętnie powspółuczestniczę:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Podziwiam plany czytelnicze. Kraszewski mi niestety jakoś "nie leży". Pozdrawiam i życzę powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 14. Iza, błagam Cię, nie nazywaj czytania klasyków modą... Wydaje mi się, że czytają ją ludzie, którzy zawsze się nią interesowali, a przecież to nie przechodzi z wiekiem, choć czasem wraca do nas, kiedy jest się starszym i dojrzalszym. W końcu kanon jest obszerny, a życie jest za krótkie na to wszystko. Na palcach jednej ręki mogę policzyć blogi, na których ktoś sobie poeksperymentował z czytaniem klasyki (bo wcześniej się nie chciało) i potem pisze głupoty- nie wiem co ludzi w tym widzieli, jakim cudem to takie sławne? ;)
  No, nie wytrzymałam, musiałam coś napisać :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Obiecuję sięgnąć po Kraszewskiego, narazie jedną książkę, a potem zobaczę, czy mnie wciągnie.
  Guciamal

  OdpowiedzUsuń
 16. Iza, gratuluję świetnego tekstu! Bardzo mi się podoba, a sądząc po kolejnych zgłaszających się osobach, nie tylko mnie.

  P.S.
  Wszystko wskazuje na to, że matka jest tylko jedna. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Wyslałam kilka zaproszeń;).

  Kornwalia- napisałam tak nie tylko ze względu na akcje blogowe czy też biblionetkowe, ale także na fakt, że na moim blogu rekordowa oglądalnośćmają właśnie notki o klasyce. Choć pewnie to zasługa także młodzieży szkolnej, która chce coś skopiowac do wypracowań.
  Tak, kojarzę takich blogerów- "Szekspir- siadaj, 3+".

  Lirael, dziękuję:).

  OdpowiedzUsuń
 18. U mnie też rekordy bije klasyka i... pozycje publicystyczne ;) Ale to wiadomo, uczniowie i studenci.

  OdpowiedzUsuń
 19. No cóż- jeśli szukają materiałów do kopiuj -wklej, to mogą sie zawieść:).

  OdpowiedzUsuń
 20. Ależ świetny pomysł! Tylko tak realnie mierząc swoje siły: nie dam póki co rady Kraszewskiego wpleść w grafik. No i konieczna byłaby wizyta w rodzicielskich zbiorach - same trudności ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Guciamal - dziękuję za zaproszenia, jak tylko przeczytam zazaz coś popełnię. Niestety nie mogę tam również dodawać komentarzy. Mam nadzieję, że będę mogła dodawać wpisy. Także jestem pod wrażeniem płodności pisarza.

  OdpowiedzUsuń
 22. Maioofka,
  jeśli kiedykolwiek Cię natchnie na przeczytanie czegokolwiek, drzwi bloga sa zawsze otwarte.
  Gucia,
  coś spróbuję z tym zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 23. Brzmi wspaniale :) Będę obserowawać, to bardzo ciekawe wyzwanie :)
  Pozdrawiam,
  Kass

  OdpowiedzUsuń